Статті

ВАКЦИНАЦІЯ від Covid-19

     Епідемії згасають, коли стає мало сприйнятливих до інфекції людей,тобто вакцинованих або перехворілих. Вакцинація прискорить закінчення пандемії. В Ізраілі вакцинація зменшила кількість важких випадків на 92%, а госпіталізацій - на 87%. Також завдяки щепленню від КОВІД-19 майже вдвічі зменшується кількість безсимптомних випадків носійства SARS-Cov2. А саме такі пацієнти є найбільш небезпечними для суспільства. Адже, не відчуваючи ніяких симптомів, вони йдуть у колективи і заражають інших.

     Спершу ми працювали із векторною вакциною «Ковішелд» від AstraZeneka. Вона розроблена британсько-шведською компанією та Оксфордським університетом. Виготовлена вакцина в Індії. Як вектор у ній використовується нешкідливий для людини та змінений аденовірус шимпанзе, у який вбудований фрагмент SARS-Cov2, а саме ген, що кодує білок шипа коронавірусу.Цією вакциною у нашому районі щеплено ...... людей.

     15.04.21 року ми отримали 200 доз вакцини CoronaVac. Це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech. (Інактивована - означає, що у вакцині використали не ослаблений вірус, а вбитий). Це підприємство спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту і грипу. На даному етапі вакцинуємо маломобільну групу населення та їх доглядальників, освітян, які приймають участь у ЗНО. Згодом спортсменів та співробітників патрульної поліції. За кожним щепленням резервується друга доза, яку буде введено через 28 днів.

     Найближчим часом маємо отримати вакцину «Комірнаті» від Pfizer/Biotech/.

Часто пацієнти запитують скільки часу триватиме захист після вакцинації. Різні вакцини дадуть різну тривалість захисту. В середньому від 3-х до 8-ми місяців. Дати точнішу відповідь зможемо, коли пройде більше часу. У клінічних дослідженнях продовжуватимуть спостерігати за вакцинованими людьми протягом кількох років, щоб зібрати інформацію про тривалість захисту.

    Вакцинована людина може захворіти на Covid-19, особливо протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки імунна відповідь тільки формується. Це не означає, що вакцина недієва. Вакциновані, як правило, мають легкий перебіг хвороби, менше ускладнень та менше потребують госпіталізації.

     Після вакцинації можуть бути такі скарги, як біль в ділянці щеплення ( у руці), підвищення температури тіла від 37,2 до 39,5, загальне нездужання, біль у м'язах, суглобах, головний біль, рідше - нудота. Дані симптоми минають через 1-2, максимум 3 дні. Це прописано в інструкції до вакцини. Такі ж реакції ми спостерігаємо і на введення інших вакцин. Насторожити мають такі симптоми, як судоми, блювота, поява висипань на тілі, сплутаність мови, втрата свідомості. У таких випадках обов'язково потрібно звернутися до лікаря.

      Захворіти на Covid-19 внаслідок вакцинації не можливо, бо вакцина не містить коронавірусу. Захворіти після вакцинації можна, якщо контактувати із заразною людиною до того, як сформувався імунітет.

    Перед щепленням не потрібно визначати рівень антитіл, але хто має бажання - може це робити. Та навіть якщо імуноглобуліни G , більше 1 - це не є протипоказом до вакцинації.

        Якщо людина перехворіла на коронавірусну хворобу вакцинуватися

можна через 3-6 місяців після перенесеного Covid-19.

    Годуюча мати може вакцинуватися, не перериваючи годування грудьми. Щодо вагітних - проведено мало досліджень, тому поки що не рекомендовано.

Заступник головного лікаря

КНП»ЦПМСД» Чортківської міської ради                                                              С.С. ГРАБОВЕЦЬКА


Щорічно 15 лютого планета відзначає Всесвітній день онкохворої дитини (International Childhood Cancer Day).

У вересні 2001 року у Люксембурзі на черговій зустрічі Міжнародної конфедерації батьків, чиї діти хворі на онкологічні захворювання, було прийнято рішення про проведення Міжнародного дня дитини, хворої на рак.

Основна мета цього дня - покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб. Сім'я, яка вперше почула такий діагноз не повинна залишатися у невідому, а поруч із нею пліч-о-пліч стають десятки спеціалістів - лікарі, медичні сестри, психологи, щоб разом пройти цей непростий шлях.

Найчастіше діагностують онкологічне захворювання у дітей до року, потім у три роки, наступний пік припадає на підлітковий вік. В ці періоди клітини організму розвиваються надзвичайно бурхливо, і певне відхилення, спричинене генетично, призводить до неконтрольованого їх росту. Найбільш часто діагностують рак крові, лімфи, пухлини головного та спинного мозку, кісток, нирок.

Згідно з даними офіційної статистики, кожна друга дитина хвора на рак в Україні помирає. Для прикладу, в розвинених країнах така смертність не перевищує 30%. Найбільш поширеними онкологічними захворюваннями серед українських дітей є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку.

Причиною виникнення раку у дітей є генетичні "поломки", тому батькам треба дуже обережно ставитися до власного здоров'я-вести здоровий спосіб життя, обмежити вживання алкоголю та нездорової їжі, займатися спортом, не курити, отримати всю рекомендовану вакцинацію та проходити профілактичні огляди у свого сімейного лікаря. Перед плануванням вагітності необхідно отримати базові обстеження, які дозволять дати оцінку стану здоров'я батьків, допоможуть виявити початкові стадії захворювання та провести вчасне лікування.

Наразі існують дві вакцини, які можна назвати вакцинами, що запобігають раку:

-вакцина від гепатиту В (захищає від гепатоцелюлярної карциноми)

-вакцина проти папіломовірусу людини(захищає від раку шийки матки, орофарингеального раку та інших новоутворень тазових органів )

Обидві вони є доступними в Україні, вакцина від гепатиту В входить у національний календар щеплень і її можна отримати для кожної дитини безкоштовно, вакцина від папіломовірусу людини є рекомендованою для введення, а тому батьки самостійно вирішують чи куплятимуть її для своїх дітей.

Як лікар, я наполегливо рекомендую захистити своїх дітей усіма можливими способами, вони ж наше майбутнє, а тому важливо, щоб їх життя було спокійним і здоровим.


Вакцина від грипу 2020-2021: коли купити і чому варто вакцинуватися під час пандемії COVID-19 

Чому треба вакцинуватися від грипу

Вже давно відомо, що вакцинація (або введення антигенного матеріалу в організм з метою стимулювання клітин імунної системи людини до продукування захисних факторів-антитіл проти збудників інфекційних хвороб), є найефективнішим способом для профілактики інфекційних захворювань. Щодо вакцинації проти ‎грипу, то потрібно знати, що вірус грипу через надзвичайну генетичну мінливість своєї зовнішньої оболонки, не дозволяє науковцям створити вакцину, яка б надійно, на 100% захистила людину від захворювання на грип. Щороку, ще задовго до початку епідемії грипу, епідеміологи намагаються спрогнозувати який саме штам грипу буде провідним у виникненні сезонної епідемії грипу. Це важливо, бо до початку епідемії необхідно встигнути виробити достатню кількість вакцини. Логічно постає питання: «А якщо вакцина від грипу не дає стовідсоткової гарантії вберегтися від грипу, то навіщо взагалі вакцинуватись? Чи не буде достатнім «простимулювати» неспецифічний імунітет людини за допомогою дотримання здорового способу життя, загартування, різноманітним і збалансованим харчуванням, народними «часником і малиновим варенням»? Відповідь на таке запитання буде слідуюча: не дивлячись на генетичну антигенну мінливість вірусу грипу, що породжує декілька його різновидів, або штамів, - вірус грипу все таки залишається вірусом грипу, всім штамам якого притаманна велика подібність у будові, і ( важливо для вироблення специфічного імунітету) антигенній структурі. Підсумовуючи вище сказане можна зробити слідуючий висновок: вакцина від грипу не захистить стовідсотково від ймовірності захворіти на грип, але зменшить у рази таку ймовірність (а також дозволить перенести хворобу в легшій формі і без ускладнень). Загалом грип відрізняється від інших респіраторних вірусних захворювань тяжчим перебігом, ураженням легеневої тканини, що збільшує смертність у хворих на грип в порівняні з іншими респіраторними вірусними захворюваннями (зокрема у людей із супутніми хронічними захворюваннями, які ослаблюють загальну опірність організму). А щодо домашніх народних методів профілактики і лікування грипу та грипоподібних захворювань, то вони також важливі, бо дозволяють посилити місцевий неспецифічний імунітет слизових оболонок, захистивши тим самим людський організм від проникнення вірусу в клітини.

Міністерство охорони здоров'я України наводить такі аргументи на користь щеплення від грипу:

  • на 60% зменшує ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень
  • на 80% - ймовірність смертельних випадків
  • на 50% - частоту госпіталізацій.

Необхідно також знати, що минулого епідсезону від ускладнень грипу померла 71 людина. Загалом на грип та ГРВІ перехворіли 4,9 млн людей - це 12,9% населення. З них 63% - діти до 17 років. А якщо говорити про цифри по світу, то вони виглядають зовсім невтішними - від сезонного грипу щороку помирає від 290 до 650 тисяч людей.

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, в епідсезоні 2020-2021 в північній півкулі, а відповідно, і в Україні, курсуватиме 4 штами грипу:

  • штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
  • штам типу А Hong Kong (H3N2)
  • штам типу В Washington (B / Victoria lineage)
  • штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage).

Кому потрібно вакцинуватися першочергово.

В Україні щеплення від грипу не є обов'язковим. Іншими словами, кожна людина сама вирішує, вакцинуватися чи ні. Але є категорії людей, які належать до групи ризику. Тож саме їм щеплення рекомендують зробити передусім.

До таких категорій належать:

  • діти віком до 5 років, оскільки вони хворіють найчастіше і в них частіше за інших хвороба протікає важко;
  • вагітні жінки, які також важче за решту хворіють на грип, окрім того, вірус загрожує і плоду;
  • дорослі люди, які мають хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, цукровий діабет або захворювання серцево-судинної системи), а також страждають на ожиріння.

До групи ризику також належать літні люди (старші за 65 років), оскільки імунна система в них працює не так добре, як у молодих, і вони частіше за інших страждають на хронічні захворювання, які можуть загострюватися від грипу. Щеплення від грипу рекомендують робити й медикам - вони мають високі шанси захворіти на грип і заразити ним інших людей - та представникам інших професій, які багато контактують із людьми.

До так званої "професійної групи ризику" входять люди, які багато контактують з іншими, а відтак більше ризикують заразитися: медичні працівники, вчителі, викладачі та вихователі, а також всі, хто працює з великою кількістю людей, наприклад, продавці у магазинах. Також поліція і військовослужбовці.

Оманлива статистика.

Епідемічний сезон 2020-2021 років буде відрізнятися від минулорічних періодів тим, що на сезонну захворюваність грипом та іншими ГРВІ накладатиметься захворюваність на коронавірусну хворобу. Враховуючи те, що грип, грипоподібні захворюваня та SARS-COV-2 є респіраторними хворобами, то ситуація з грипом ускладнюватиме ситуацію з ковідом і навпаки: "Пацієнт при температурі/кашлю/нежиті, звичайно ж, буде думати, що в нього ковід. В лікарнях буде дуже складно, бо потрібно буде відрізнити одне від іншого і незрозуміло як сортувати хворих, щоб не "змішувати" тих у кого грип і у кого ковід, бо на око різницю визначити неможливо." Однак, якщо людина вакцинована від грипу, то такі симптоми в неї, найімовірніше, означатимуть, що вона хвора на COVID-19. Іншими словами, вакцинація спрощує діагностику хвороби, якщо така виникне. Однак, цьогоріч є надія на те, що завдяки карантинним заходам, направленими на мінімізацію поширення коронавірусної хвороби, грип цього сезону буде поширюватися менше, ніж зазвичай. Якщо ж поглянути на поточну ситуацію в Україні, стає очевидним, що за кількістю померлих грип не може зрівнятися з COVID-19. Впродовж останніх тижнів часто за одну добу від коронавірусної інфекції помирало більше людей, ніж від грипу за весь минулий сезон. Через це може скластися враження, що небезпекою від грипу цьогоріч можна взагалі знехтувати.

Чи допомагає вакцина від грипу захиститися від COVID-19

Вакцина від грипу захищає легені людини від серйозної атаки вірусу грипу. Її роблять, щоб запобігти госпіталізації і щоб людина не померла від грипозної пневмонії. Враховуючи те, що вакцина від COVID-19 ще не використовується для масової вакцинації населення, то вакцина від грипу і вакцина від пневмококу захищають від грипу та грипоподібних інфекцій, а також опосередковано стимулюючи імунну систему людини, - в якійсь мірі і від коронавірусної інфекції.

Коли треба вакцинуватися

Вакцинацію від грипу не не варто відкладати. Для цього також є декілька підстав. Зокрема слід пам'ятати, що захист після ін'єкції виникає не відразу: потрібно близько двох тижнів для того, щоб організм виробив достатню кількість антитіл, які боронять його від вірусу. Що далі ми відкладаємо щеплення, то більші шанси, що ми зробимо його надто пізно (упродовж цих двох тижнів після щеплення цілком можна захворіти). Крім того, як показує минулорічна практика, ближче до зими (принаймні у Києві) було складно знайти вакцину - навіть у провідних комерційних медичних закладах. Однак краще зробити вакцинацію пізніше - взимку, - ніж не робити її взагалі. Навіть у разі, якщо ви вже встигнете перехворіти на грип, бо цього сезону в нас очікуються чотири штами вірусу. Тобто одна людина має шанси перехворіти на грип більше одного разу впродовж сезону. Антитіла від одного штаму не захищають людину від інших.

Вакцини від грипу в аптеках України

Вакцинація від грипу не входить до національного календаря щеплень, тому вакцини не закуповуються на державному рівні. Зробити щеплення від грипу можна власним коштом. Українські компанії-дистриб'ютори замовили для приватного ринку дві вакцини - виробника Санофі Пастер "Ваксігрип" - там буде чотири штами в одній вакцині, та "ДжіСі Флю" - вона з трьох штамів. Очікується, що в Україні буде близько 700 000 - 800 000 доз. Усі вони підуть в аптеки і в приватні клініки. У цілому в епідсезон 2020-2021 років в Україну планується поставити 665 000 доз вакцини:

  • 500 000 доз "Ваксігрип Тетра" (виробник - "Санофі Пастер", Франція, чотирьохвалентна);
  • 45 000 доз "Інфлувак" ("Абботт Біолоджікалз Б.В.", Нідерланди, трьохвалентна);
  • 100 000 доз "Джісі Флю" ("Грін Кросс Корпорейшн", Південна Корея, трьохвалентна);
  • 20 000 доз "Джісі Флю" ("Грін Кросс Корпорейшн", Південна Корея, чотирьохвалентна).

Буде також поставка близько 16 000 доз вакцини "Ваксігрип" у вигляді гуманітарної допомоги від ЮНІСЕФ в рамках Global Health Initiatives для медпрацівників, які отримають таке щеплення безоплатно. Вище наведені цифри начебто заспокоюють, однак насправді у виборі вакцини треба буде поспішити, оскільки кількість доз протигрипозних вакцин, які надійдуть в роздрібну аптечну мережу, буде невелика. Приміром, аби вакцинувати тільки персонал медичних закладів (медиків та інших працівників закладу), потрібно пів мільйона доз (це на фоні тих 700 000 вакцин, які поставлять в Україну).

Як вакцинуватися в умовах пандемії.

Проконсультувавшись із своїм сімейним лікарем щодо вакцинації проти грипу і таки вирішивши вакцинуватись, пацієнту необхідно придбати вакцину в аптеці, та, дотримуючись усіх необхідних карантинних санітарно-епідемічних заходів, в день вакцинації прийти в поліклініку до свого сімейного лікаря із сумкою-холодильником (в ній знаходиться придбана вакцина), який, здійснивши огляд пацієнта із обов'язковою термометрією, надасть дозвіл на майбутню вакцинацію. Сама процедура вакцинації проводиться у спеціальному кабінеті профілактичних щеплень лікувально-профілактичного закладу. У разі появи скарг після вакцинації, необхідно повідомити про це свого сімейного лікаря.

Протипоказання до щеплення.

Істинних протипоказань до вакцинації практично немає. Винятком є лише тяжка алергічна реакція на попередні дози вакцини.

Також тимчасово відкладають щеплення на період високодозової хімієтерапії, ‎імуносупресивної терапії. Однак у період ремісії пацієнтам варто щепитись.

Вакцини проти грипу протипоказані дітям до 6 місяців. Щеплювати дітей можна з пів року.

Щеплення не робитимуть, якщо людина має застуду, що супроводжується високою ‎температурою.



НАРКОМАНІЯ - ПРОБЛЕМА СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА

Щорічно 26 червня, починаючи з 1987 року, за рішенням Генеральної Асамблеї ООН у всьому світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом з метою створення міжнародного суспільства, вільного від вживання наркотиками. У світі нині немає жодної країни, яка б могла доказово заявити, що їй вдалося подолати це зло. За оцінками ВООЗ, число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 млн. чоловік (тобто 3 % всього населення планети або близько 12 % населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем: щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. На жаль, не становить винятку й Україна: епідемія наркоманії в Україні набуває все більшого розмаху (за даними експертів нині кількість споживачів психоактивних речовин сягає понад 500 тисяч осіб переважно молодого віку). За даними соціального опитування п'ята частка молодих людей знайомі з дією наркотиків. Серед них найбільший відсоток складають студенти ВНЗ. Поясненням може бути те, що наркотики, як дороге задоволення, більш доступні забезпеченим і самостійним студентам. Аналіз показників у гендерному розрізі показує, що хлопці частіше, ніж дівчата вживають наркотики. В місті молоді люди вживають наркотики вдвічі частіше, ніж на селі. При цьому, з кожним роком відзначається збільшення кількості молоді, що захоплюється наркотиками. Причини наркоманій, шляхи і механізми їх поширення складні і різноманітні. Лікування наркоманії в більшості випадків не приносить успіху. Також були марними всі зусилля по боротьбі з виробництвом і збутом наркотиків. Боротьба з наркоманією ведеться, передусім, на законодавчому рівні: практично в усіх країнах передбачені жорсткі кримінальні санкції за виробництво і розповсюдження наркотичних речовин. Величезне значення має широка пропаганда здорового способу життя, життя без наркотиків. Але більшість дослідників проблеми все ж схиляються до думки, що набагато дієвіше (й важче) забезпечити в суспільстві соціальні умови, що не сприяли б зловживанню наркотиками. Особливо це стосується головної групи ризику - молоді. Питання наркоманії ще постало перед суспільством з прадавніх часів. Ніхто і не підозрював, що ця хвороба призведе до великих втрат, а найголовніше до втрати молодих, енергійних, талановитих особистостей у руках яких знаходиться майбутнє нашої держави. Боротьба з наркоманією наразі не втрачає своєї актуальності. На жаль, наркобізнес дедалі популяризується у сучасному суспільстві, а страждає від цього, у першу чергу, молодь. Адже подібна "прибуткова справа" не зважає на вік споживачів.

Наркоманія (від грецьких слів narke - заціпеніння, сон, і mania - божевілля, пристрасть, потяг) - ненормальний стан організму, викликаний вживанням певних речовин (наркотиків). Суттєвими ознаками наркоманії є: непереборна тяга до прийому наркотиків (пристрасть до них) і тенденція підвищення кількості прийнятої речовини. «Непереборний потяг» пов'язаний з психічною (психологічною), а інколи фізичною (фізіологічною) залежністю від наркотиків. Розрізняють позитивну прихильність - прийом наркотику для досягнення приємного ефекту (ейфорія, відчуття бадьорості, підвищений настрій) і негативну прихильність - прийом наркотику для того, щоб позбутися поганого самопочуття. Серед причин виникнення й розвитку наркоманії найчастіше називають особливості характеру, психічні та фізичні розлади, вплив різних соціальних чинників.

Найістотнішими причинами вживання наркотиків є цікавість, бравада, прагнення до незвичайних відчуттів, вплив оточення. При цьому стає очевидним, що цікавість підігрівається більш "досвідченими" товаришами і доповнюється власною самовпевненістю та наївністю початківця. Сприятливою умовою при цьому є відсутність батьківського контролю за життям і дозвіллям дитини. Оточення значно впливає на ставлення молодої людини до наркотиків.

Наступний фактор відбиває потреби молодої людини справитися зі стресом, змінити фізичний стан. При цьому очевидно, що використання наркотиків, як спосіб справитися з навантаженням - є деяка данина молодіжній моді.

Ще один фактор відбиває вплив інформації на ставлення молодих людей до наркотиків. Відсутність знань про наслідки вживання наркотиків, а також 2 перекручені цінності та пріоритети стають благодатним ґрунтом для впливу інформації, що створює позитивне ставлення молоді до наркотиків.

В останній час виявлено, що неспокійний стан людської психіки має і хімічну природу. Виявлено хімічні "фактори неспокою". Таким чином, проявляється зв'язок між наркоманією та екологічними зсувами, забрудненням повітря, води та неправильне застосування хімії, які негативно впливають на організм в цьому напрямку. Це свідчить про значну складність і різноманітність причин розвитку та поширення наркоманії, що ще раз підтверджує ту велику небезпеку, яку наркоманія несе з усіх боків у різних виявах

НАСЛІДКИ НАРКОМАНІЇ Багато вчених розуміють шкоду, завдану наркотиками, і виступають щодо контролю над їхнім вживанням. І чим ширше стали розповсюджуватися наркотичні засоби, тим швидше приходило розуміння й усвідомлення хворобливих наслідків їх вживання. Сучасні вчені і практичні лікарі отримали безліч доказів шкідливої дії наркотиків. Наукові факти диктують необхідність позбутися добросердного ставлення до прийому наркотичних речовин. Наркотики мають наркотичну і токсичну дію. Наркотична дія виявляється в тому, що вони роблять людину психічно -, а потім фізично-залежною. Наркоманія - це важка хвороба психіки і всього організму, яка без лікування веде до деградації особистості, повної інвалідизації та передчасної смерті.

Необхідно назавжди запам'ятати, що найбільша небезпека полягає саме в першому прийому наркотику, в першому шприці! На вівтар наркоманії в жертву приносяться власне здоров'я, здоров'я дітей, щастя близьких, це приносить шкоду оточуючим і всьому суспільству. Прийомом наркотиків людина прирікає себе на повільне самогубство. Кінець наркоманії завжди драматичний - це життєва катастрофа. Наркотичні речовини руйнують всі органи, але передусім вони згубно впливають на центральну нервову систему, яка є для них основною мішенню, тому наркотики називають нейтротипними отрутами. Після вживання наркотику мозок людини буквально ним просочується. Наркотична речовина вільно проникає в мозок і насичує його тканину.

Наркотики вражають насамперед найскладніший вищий відділ нервової системи - кору головного мозку. Ослаблення психічної діяльності, її занепад відбуваються у наркоманів набагато швидше ніж у алкоголіків. У цьому разі передусім змінюється ядро особистості наркомана, порушуються головні людські риси, нівелюються індивідуально-особистісні особливості, різноманіття психічного життя. У тих осіб, які почали вживати наркотики у період становлення особистості (у підлітковому віці) протягом 2-5 років формуються стійкі паталогічні особистісні зміни, їх поведінка стає психоподібною, часто поєднуються з антисоціальними і асоціальними діями. Якщо наркоманом стають у пізнішому віці, деформація особистості менш виражена, але спостерігається значне зниження пам'яті не лише на поточні дії, але й збіднюється запас знань. Коло інтересів різко звужується і обмежується основною метою - добути наркотик. Настрій надто нестійкий - він різко коливається від дратівливості до апатії, від депресії і туги до короткого стану добросердя. Згодом емоції тьмяніють. Наркотики, потрапляючи до організму, дезорганізують сприйняття кольору, форму предметів, звуків, втрачається відчуття часу і простору. У разі пригнічення функції ендокринних залоз знижується основний обмін, внаслідок цього знижується температура тіла, виникають симпатьоадреналінові кризи, що спричиняють головний біль, серцебиття, збліднення обличчя, остуду підвищення або зниження артеріального тиску. Внаслідок постійної інтоксикації може розвинутися цукровий діабет й інші ендокринні захворювання, сповільнюється 4 ріст і розвиток м'язової системи, страждає статева функція. У чоловіків розвивається статеве безсилля, у жінок відмічають розлади менструального циклу, викидні, передчасні роди. У наркоманів, особливо в тих, які вдихають наркотичні отруєння, вражаються органи дихальної системи, пригнічується їх функція. У цьому разі страждають як верхні дихальні шляхи, так і легені. Наркомани часто страждають на такі специфічні й інфекційні захворювання, як вірусний гепатит, стафілококовий ендокардит, сифіліс, правець, пневмонія, запалення вен (тромбофлебіт), гнійничкові та інші захворювання шкіри. У наркоманів часто бувають захворювання, які здоровим людям не властиві. Щоб визначити наслідки дії наркотиків, не завжди потрібне лікарське обстеження, іноді за зовнішнім виглядом можна визначити характер захворювання. Насамперед впадає в очі фізичне виснаження. Наркомани худі, бліді, виснажені, виглядають набагато старшими за свій вік, сонливі, втомлені, мляві, до всього байдужі. Обличчя їх спотворені ранніми зморшками, жовтувато-сірого відтінку, шкіра витончена, поступово робиться сухою, старою, лущиться, часто пігментована. Нерідко розвивається екзема. Організм зневоднений, позбавлений необхідного запасу вітамінів і білків. У наслідок порушення живлення волосся наркомана, як правило, рано сивіють і лисіють, рідке волосся втрачає блиск, стає ламкими. Порушення трафіку відбивається і на нігтях: нігтьові пластинки по товщині, зморшкуваті, ламкі, розшаровуються. Зуби вражаються карієсом. "Гнилі" зуби і парадантид - звичне явище у зовнішності молодого наркомана. Через декілька років прийому наркотиків молодих людей не має більшої частини зубів. Усе це свідчить, що наркоманія - дуже важке захворювання, що здебільшого призводять до ранньої інвалідизації і різкого скорочення тривалості життя. З упевненістю можна сказати, що кожна нова ін'єкція затягування або прийом у середину наркотичних речовин неминуче скорочують життя. Непомітно підточуючи і руйнуючи весь організм наркотичні отрути скорочують життя в 4-5 разів. Як правило, третина наркоманів вмирають на потязі 5 років після початку вживання наркотиків, звичайно середній вік життя хронічного наркомана не перевищує 30 років, тому що організм не може витримати постійного виснаження. Смертність серед любителів наркотиків дуже висока.

ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ НАРКОМАНІЇ . Подолати наркоманію можна тільки якщо підходити до проблеми комплексно. Перш за все, треба підвищити рівень життя населення. Наркоманія - медико - соціальна проблема, тому вимагає комплексного підходу як у клінічному, такі в соціальному плані. Не можна ізольовано формувати свідомість людини, не змінюючи свідомості навколишнього середовища. А це означає, що для боротьби з наркоманією також як і з іншими соціальними хворобами, необхідне створення здорової соціальної обстановки, політичної стабільності, оздоровлення загальноекономічної і духовно-етичної атмосфери в нашій країні. Основний напрям боротьби з наркоманією в нашій країні - це профілактика захворювання. Треба проводити боротьбу з наркоманами не лише там, де вони є, але і там, де можуть з'явитися. Нині відбувається перебудова структури нелегального обігу наркотиків, зрощення міжнародних злочинних угруповань з аналогічними кримінальними структурами і Україні. З'являються підпільні лабораторії з виготовлення нових видів наркотиків. Такі реалії сьогодення наркозлочинності в Україні. Тому правоохоронні органи розробили комплекс заходів, спрямованих на випередження та протидію розповсюдження наркотиків у державі, а зусилля передусім спрямовують на ліквідацію організованих груп наркозлочинців. Активна протидія наркотизації суспільства стала одним зі стратегічних напрямків діяльності органів внутрішніх справ і розглядається як істотний чинник стабілізації загальної криміногенної ситуації в державі. На думку багатьох фахівців, повністю наркоманію не знищити, адже наркомани у країні були і будуть. Можливо лише зменшити кількість залежних. Для вирішення цього питання необхідно дивитися у корінь самої проблеми, необхідно з'ясувати причину і створити умови, щоб у майбутньому вона не призвела до небажаних результатів. Ні лікування, ні досконале законодавство не розв'яже повністю проблему наркоманії. Питанню наркоманії необхідно приділяти більше уваги у кожній сім'ї, школі, у навчальних закладах, на підприємствах, популяризувати знання про шкоду наркотиків серед молоді, передусім у періодичній пресі, на радіо - і телепередачах, науково-популярній літературі. 6 Проблеми можуть бути вирішені лише тоді коли суспільство буде з належною увагою до них ставитися, докладаючи усіх зусиль до їх викорінювання, то наркоманію можна буде перемогти. Тому необхідно терміново і активно включатися в боротьбу з наркоманією, як органам державної влади, так і громадянам України, використовуючи для цього весь арсенал доступних засобів. Не домогтися успіху без відповідної виховної роботи! Тому деканам, замісникам деканів з виховної роботи, особливо кураторам треба уважно ставитися до цієї проблеми. Також важко подолати наркоманію без широкої інформатизації населення, яку мають взяти на себе ЗМІ. 


ЧОМУ ВАЖЛИВО ЗДАТИ КРОВ?

Кожного року 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові - свято на честь людей, які добровільно і безоплатно здають свою кров заради порятунку людських житів. Свято було встановлено 23 травня 2005 року на 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в Женеві (Швейцарія). Дату святкування обрано на честь дня народження вченого, лауреата Нобелівської премії Карла Ландштайнера, який відкрив групи крові людини і зробив перший крок до переливання крові людині від людини. Ініціювали проведення цього свята чотири міжнародні організації, які займаються пропагандою добровільного донорства: Всесвітня організація охорони здоров'я, Міжнародна федерація Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Федерація організацій донорів крові і Товариство з переливання крові. Основна мета відзначення Всесвітнього дня донора - це висловити вдячність людям, які добровільно і свідомо здають свою кров, необхідну для врятування людських життів. Сьогодні тільки в 62 % країнах світу національні запаси крові забезпечуються на 100 % добровільними безоплатними донорами, а тому одним із головних пріоритетів діяльності Всесвітньої організації охорони здоров'я є збільшення у всіх країнах світу необхідних запасів крові від добровільних неоплачуваних донорів.

Чому так важливо здавати кров? Не дивлячись на те, що сучасна наука винайшла багато трансфузійних препаратів, так званих «кровозамінників», все таки повністю замінити людську кров вони не в змозі (зокрема - її формені елементи: еритроцити, лейкоцити, тромбоцити тощо). По статистиці, кожний третій мешканець нашої планети потребує донорської крові, а саме:

  • це жінки з ускладненням під час вагітності;
  • люди, які отримали важкі травми в результаті дорожньо-транспортних пригод або природніх катастроф;
  • всі, кому потрібні складні медичні процедури і хірургічні операції;
  • хворі, які хворіють на тяжкі форми анемії, зокрема на таласемію та серповидноклітинну анемію;
  • хворі на гемофілію (люди, у яких під час травм не згортається кров).

Основним напрямком сучасної трансфузіології є використання не цільної крові, а власне її компонентів для заміщення в організмі людини дефіциту відповідного компонента крові, наприклад: лейкоцитів - лейкоцитарна маса, тромбоцитів - тромбоцитарна маса, еритроцитів - еритроцитарна маса. Тому майбутнє за компонентним донорством із використанням методик апаратного плазмофорезу і цитофорезу.

Що необхідно знати, аби стати донором та врятувати життя людей?
Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 років. Не допускаються до здавання крові особи, які страждають гострими і хронічними захворюваннями. Крім медичних показань до донорства не допускаються особи, які перебувають на обліку в наркологічному, шкірно-венерологічному і туберкульозному диспансерах.
Більшість людей можуть здавати кров, якщо вони:
- Почуваються добре та мають бажання допомогти хворій людині.
- Не мають протипоказань до донорства.
- Віком від 18 до 60 років.
- Вагою від 50 кг.
- Мають паспорт громадянина України.
Готуючись до здачі крові, необхідно дотримуватись таких правил:
- Напередодні, ввечері, необхідно повечеряти, при цьому не можна вживати жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь.
- У день дачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю. Не бажано в цей день керувати транспортними засобами через емоційне збудження, яке буває, як правило, у всіх.
- За 2 години до та 2 години після дачі крові палити небезпечно і для Вас, і для того, кому попаде Ваша кров.
Що робити перед здачею крові:
- намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, напередодні здачі дотримуйтесь спеціальної дієти;
- вживайте побільше рідини;
- відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури;
- утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури;
- за можливості, не паліть за годину до процедури;
- обов'язково виспіться, відпочиньте.
Як харчуватися перед здачею крові:
- напередодні відмовтесь від жирного, смаженого, гострого, копченого, молочних продуктів, яєць
- рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів)
Дотримання цих вимог особливо важливе, якщо ви здаєте тромбоцити або плазму. Не виконання цих порад може зашкодити якісно провести сепарацію Вашої крові (відділення необхідних компонентів) і зробить неможливою здачу.
Під час здавання крові:
- В будь-якому випадку повідомте медичний персонал, якщо Ви почуваєте себе недобре.
- Обов'язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання крові.
Після здавання крові:
- Відпочиньте протягом 10 хвилин
- З'їжте легку їжу та випийте солодкий чай
- Якщо ви недобре почуваєтеся, повідомте медперсонал
- Протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якою брали кров
- Краще уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин
- Алкогольні напої краще не приймати раніше ніж через 8 годин
- Прагніть часто та регулярно харчуватися протягом двох діб
- Вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб.

Велика подяка і пошана усім свідомим громадянам, що активно залучилися до відзначення Всесвітнього дня донора крові, які, здавши свою кров, - порятували чиєсь життя!


Коронавірус. Заходи обережності

1. Не торкайтеся до потенційно заражених вірусом поверхонь.

                 2. Ретельно і часто мийте руки з милом або обробляйте антисептиком.

Мити руки з милом необхідно 20-40 сек. теплою водою.
Із антисептиків можна використати розчин із вмістом спирту 60-80% або із вмістом 2% розчину хлоргекседину.
Інші засоби, що реалізують, як "антисептик для рук" із 40% вмістом спирту не підходять. Антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук. В середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24-27 "пшиків" диспенсером, тому рекомендовано його просто виливати в долоню. Тривалість обробки - близько 30 сек. Особливу увагу приділіть нігтям. У разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.

3. Уникайте скупчення людей.

4. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома та зателефонуйте лікарю. У Чортківському КНП "ЦПМСД" Чортківської районної ради налагоджено постійну консультативну допомогу по телефонах 068 85 35 944; 099 00 54 518.

5. Використовуйте захисну маску, якщо захворіли або перебуваєте у місцях великого скупчення людей. Маска має щільно прилягати, міняти її потрібно щочотири години та не використовувати повторно.

Бережіть себе та інших.

Заступник головного лікаря
КНП «ЦПМСД» Чортківської РР

С. ГРАБОВЕЦЬКА



Увага! Коронавірус близько.

В Чернівцях зареєстровано один випадок коронавірусної інфекції та 6 підозрілих. Станом на 04.03.2020 року 93 160 осіб у світі інфіковані коронавірусом. Діагностується у 77 країнах. Найбільш поширений у Китаї, Південній Кореї, Ірані, Італії, Японії. Далі йде Франція, Німеччина, Іспанія, Сінгапур. 2% від захворілих померло (3101 особа).

Цей вірус менший від інших бактерій, які живуть в нашому організмі. Його розмір 0,1 мікрон.

Проявляється гарячкою, кашлем, загальним нездужанням, інколи діареєю.

Профілактика:
- часто та ретельно мийте руки з милом, приймайте гарячий душ (вірус гине при температурі 27 і вище градусів);
- не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;
- уникати контакту з хворими;
- прикривати рот і ніс серветками під час чхання, кашлю;
- провітрюйте приміщення, вентиляція у кімнаті має бути 160 л/сек.

- дезінфікуйте поверхні 70% етиловим спиртом або АХД-2000
- уникайте тісного контакту з тваринами.

Кожен повинен виважено підійти до ситуації, яка складається. Якщо ви повернулися із подорожі і відчуваєте ускладнення дихання, кашель, підвищення температури необхідно самоізолюватися, тобто утриматись від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Це ж потрібно зробити, якщо ви контактували з особами, що захворіли на СОVID-19 чи очікуєте результатів тесту на COVID -19. Самоізоляція має тривати 14 днів від дати настання випадку, який став її причиною.

Якщо ви невпевнені, чи потребуєте ви самоізоляції, або не знаєте до кого звернутися, телефонуйте 1545, цілодобова гаряча лінія 098 44 15 981.

                      Заступник головного лікаря
КНП «ЦПМСД» Чортківської РР

С. ГРАБОВЕЦЬКА 


КОРОНАВІРУС 2019-nCoV

Вперше про небезпечний коронавірус стало відомо наприкінці грудня 2019 року.

Cтаном на 25 лютого 2020 року у світі зареєстровано 80 150 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 2 699 - летальні. Одужало вже 27 695 осіб. Найчастіше ускладнення від якого помирають - пневмонія. Тішить те, що все ж таки більшість одужують після перенесеної інфекції.

В Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано.

Свою назву корона вірус отримав завдяки зовнішньому вигляду: нарости або шипи у вигляді корони на поверхні, у яких є яд. На сьогоднішній день виявлено 39 видів цього збудника. Для людей патогенними є 6. Хоча він, як і інші віруси може мутувати. Це означає, що коронавірусом можна заразитися неодноразово. Його розмір лише 0,1мікрон. Цей вірус менший від інших бактерій, які живуть у нашому організмі, від клітин крові та статевих клітин.

Джерелом інфекції є тварини (часто кажани). Геном вірусу має ділянки схожі із вірусом СНІДу. Вражає в основному людей похилого віку і хворих із хронічними захворюваннями. Є гіпотези про штучне вирощення коронавірусу. В Китаї в Ухані найбільша вірусологічна лабораторія світу.

Вірус може передаватися від людини до людини повітряно-капельним та контактним шляхом, а також від тварини до людини контактним шляхом та при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м'ясних продуктів. Останнім часом ведеться мова про фекально-оральний механізм передачі цієї інфекції. Із випорожненнями вірус потрапляє у каналізаційні системи. У зовнішньому середовищі, поза живим організмом, він живе 2 години.

Симптоми у таких хворих схожі із симптомами грипу: гарячка, кашель, загальне нездужання.

При підозрі на коронавірусну інфекцію особливу увагу треба звернути на те, чи подорожував пацієнт за 14 днів до появи тих чи інших скарг. Адже коронавірус є вже у 33 країнах світу! Серед них Італія, Німеччина, Франція, Великобританія, Росія, Іспанія, Швеція. Вияснити чи був контакт із особою, що є підтвердженим випадком інфекції 2019-nCoV або чи перебував у закладі охорони здоров'я в країні, де звітувалися випадки внутрішньогоспітальної передачі коронавірусу. Чи відвідував пацієнт ринок живих тварин напротязі 14 днів до появи симптомів.

Найбільшого поширення (окрім Китаю) коронавірус набув в Італії. Зареєстровано 227 випадків інфекції, 7 смертей. Є випадки зараження навіть у тих, кого вже вилікували.

У всіх регіонах України готують кімнати-бокси для лікування потенційних хворих з коронавірусом. Та бракує систем захисту, спеціалістів, немає апаратів ЕКМО, які насичують кров киснем і можуть рятувати хворих. Від зараження коронавірусом рятують тільки респіратори (типуF, FB) і окуляри (маски - ні). На Тернопільщині підготовано дві лікарні, куди можна було б госпіталізувати хворого з підозрою на коронавірусну інфекцію: в інфекційні відділення Тернопільської міської лікарні швидкої медичної допомоги та Тернопільської міської дитячої клінічної лікарні. Транспортує такого хворого спеціалізована бригада Тернопільської швидкої медичної допомоги.

Національний інститут охорони здоров'я США почав розробку вакцини від коронавірусу. Для цього потрібно декілька місяців.

Профілактика корона вірусної інфекції така ж, як грипу:

  • Часто та ретельно мити руки з милом, приймайте гарячий душ (вірус гине при температурі 27 і вище градусів);
  • Не торкатися брудними руками очей, носа, чи рота;
  • Уникати тісного контакту з хворими людьми;
  • Прикривати рот і ніс серветками під час чхання, кашлю;
  • Провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні;
  • Уникати тісного контакту з тваринами;
  • Уникати споживання сирих або недостатньо оброблених продуктів тваринного походження.

Через посилки із Китаю зараження не відбуваються.

З 20-ї години 24 лютого у всіх людей, хто приїжджатиме з країн, де зареєстровані випадки захворювання COVID-19, перевірятимуть рівень температури тіла.

Температурний скрінінг також буде проводитися для всіх пасажирів у основних аеропортах України та для подорожуючих через пункт пропуску "Тиса" на Закарпатті. Згодом такий самий режим працюватиме і на решті прикордонних пунктів.

       Заступник головного лікаря
КНП «ЦПМСД» Чортківської РР

С. ГРАБОВЕЦЬКА




Переглянути ставлення до свого здоров'я

Екватор зими вже перейдений, а сезон росту вірусних захворювань тільки набирає темпів. Кожен входить в цей період зі своїми симптомами та недолікованими застудами. Згідно прогнозу фахівців Центру громадського здоров'я МОЗ України, упродовж епідемічного сезону осінь 2019 року - весна 2020 року на грип та ГРВІ в країні перехворіє від 4,8 млн до 6,7 млн людей. Очікуються дві хвилі підйому захворюваності: наприкінці січня - на початку лютого, з можливим піком на 4-му тижні. Варто про це замислитись і самим працівникам, і керівникам підприємств та організацій. І тим установам та організаціям, які працюють над питаннями профілактики, адже ми всі - з одного боку барикад боротьби із хворобами.

Кажуть: майбутнє належить медицині профілактичній. А як відомо, один з важливих напрямків діяльності Фонду соціального страхування України - профілактика, яка має повертати людину до працездатності та поліпшувати здоров'я. Ще прийде час, коли головною метою буде збереження здоров'я людей, а не намагання лікувати їх, коли вони захворіли чи травмувалися. Ще Черчіль наголошував: краще попередити хворобу, ніж лікувати її.

Днями у медіапросторі з'явилася інформація про спалах вірусної пневмонії на Тернопільщині. І хоч ситуація наразі стабільна та контрольована, захворюваність на ГРВІ є нижчою за порогові показники, люди захвилювалися. І підхід «знайомий порекомендував засіб» знову активізувався при інфекційних захворюваннях, сезонних перебігах різних штамів ГРВІ. А, як відомо, ускладнення страшніші за саму хворобу, призводять до виснаження організму, а часом і до летальних наслідків. Працівники ігнорують щеплення, профілактичні огляди. І задумуються про це тоді, коли хвороба стукає в двері.

Зрозуміло, при високій температурі, перших ознаках захворювань варто звертатись до фахівців, консультуватись, аби не задавнювати хвороби. Є й такі працівники, які «героїчно» з температурою ходять на роботу, поширюючи віруси навколо, на здорових колег.

Як тільки з'явились симптоми хвороби, спеціалісти радять кілька днів на початковому етапі ефективно пролікуватися, відлежатися, аніж опісля тижнями героїчно боротися з хворобою. А до того ж, таким чином можна убезпечити своїх колег від інфекції.

В профілактиці захворювань, у здоров'ї громадян зацікавлені усі - і роботодавці, і самі працівники, і Фонд соціального страхування, який несе величезні видатки на виплати з тимчасової втрати працездатності. Здорові люди - хороші працівники, а відповідно, здорове суспільство - міцна держава.

Керівники підприємств, установ та організацій мають створювати відповідні умови праці, які допоможуть вберегти працівників від сезонних хвороб, підвищити опірність організму. Не так важко, зате важливо утеплити, відрегулювати вікна та двері, дотримуватись норм температурного режиму на робочих місцях. Провести вакцинації (яка обійдеться в кілька разів дешевше), профілактичні огляди працівників, щоб убезпечити людей від хвороб, попередити їх.

Чимало людей вважають, що кращий засіб від бронхіту - це капустяний лист, гарненько змащений медом. І рани затягуються в момент, якщо прикласти до них подорожника, як було в дитинстві при збитому коліні. Та й взагалі знавці з простору інтернету розповідають, що найкраща допомога - це сила землі. Але чи так це насправді?

Ми звикли користуватися порадами сусідів, котрі теж кашляли - і тільки отака мікстура допомогла. А ця мазь - найліпша, коли спина болить. Тільки більшість пропускає інформацію, що спина може боліти при десятках діагнозів. І не завжди при цьому можна її натирати. Часто «залікувавши» хворобу порадами знайомих, люди упускають час на те, щоб вірно поставити діагноз. І пізніше доводиться лікуватися довготривало, витрачаючи чимало коштів та проходячи медичну реабілітацію.

Кожна застрахована у Фонді соціального страхування особа (а це той, хто офіційно працевлаштований і сплачує або за яку сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) має право після перенесеної хвороби пройти відновлювальне лікування за кошти Фонду. Фонд переорієнтовано на зручну інституцію для людини і запроваджено адресність програм соціального захисту наших громадян. Сьогодні кожна людина має право чекати допомоги від тих, хто покликаний боротися за збереження і зміцнення здоров'я людей. І в той же час охорона власного здоров'я - це обов'язок кожного.

Жителі нашої області наближаються до епідеміологічного порогу. Тому треба реагувати правильно на виклики часу: не забувати за профілактичну медицину, запобігання захворюванням, забезпечивши людину усім необхідним для ефективної і безпечної праці. 

Чортківське відділення УВД ФСС України 


Про грип. Як не захворіти і що робити, якщо вже захворіли. 

З початком нового року захворюваність на грип та інші гострі респіраторні вірусні захворювання набирає обертів як в Україні, так і в нашому районі.

Загалом із 31 вересня по 12 січня в Україні згідно даних Центру громадського здоров'я захворіло 2,2 млн людей - це 5,8% населення. Із них 1,5 млн - діти (68% від усіх захворілих). Госпіталізовано 61 842 людини. З початку епідсезону від ускладнень грипу в Україні померло 5 людей. (станом на 12 січня).

Нажаль, в Чортківському районі вже маємо смертельний випадок від ускладнень грипу-вірусної пневмонії ( діагноз " Грип" підтверджено лабораторно). Померлий не мав щеплення від грипу.

Основні симптоми ГРИПУ

Прояви інтоксикації: ломота, озноб, головний та м'язовий біль супроводжують грип з початку хвороби. Прояви загальної слабкості при грипі дуже виражені.
- Кашель.
- Нежить.
- Дискомфорт в очах: сльозотеча, почервоніння та світлобоязнь.
- Задишка, відчуття нестача повітря: під час грипу такий симптом вказує на дихальну недостатність. В такій ситуації негайно зверніться до лікаря.
Якщо ви виявили будь-які з симптомів грипу ви повинні залишатися вдома та відмовитися від поїздок на роботу, до школи, а також участі у соціальних заходах та громадських зібраннях. Намагайтеся уникати контакту з іншими, щоб не заразити їх.

Якщо все-таки потрібно вийти з дому, наприклад, щоб звернутися до лікаря, раджу одягати маску, або прикривати обличчя серветкою, коли кашляєте чи чхаєте.

Ще одна порада - часто мити руки, щоб попередити розмноження та поширення мікробів.

За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.

Ось що важливо пам'ятати:

Гострі респіраторні вірусні захворювання з легким перебігом лікують лише постільним режимом та активним питтям упродовж 3-5 днів.

Грип зазвичай не потребує госпіталізації, у випадку легкої форми грип не треба лікувати противірусними препаратами. Адже наш організм може сам впоратися з вірусом. Пийте достатньо рідини. Під час хвороби ми втрачаємо багато рідини разом з потом при гарячці та під час інтенсивного кашлю. Тому важливо підтримувати водний баланс. Випивайте мінімум 2-3 літри рідини.

Препарати від кашлю та болю у горлі не мають доказової ефективності; Вони можуть лише ненадовго полегшити самопочуття.

Температуру дорослим "збивають" після відмітки 38.5;

Використовуйте парацетамол чи ібупрофен, не перевищуйте дозу препаратів та приймайте їх після їжі.

Якщо температура нижча, не "збивайте" її. При підвищеній температурі організм бореться з інфекцією, а збивання температури йому заважатиме.

Харчуйтеся корисно;
Овочі та фрукти дуже потрібні організму під час недуги. Якщо немає апетиту, їжте небагато, але часто.

Провітрюйте приміщення;

Протягів боятися не варто. Регулярне провітрювання і вологе прибирання допоможуть легше перенести грип та застуду.

Антибіотики не лікують вірусні інфекції;

Їх мають право призначати тільки лікарі!

Негайно зверніться до свого сімейного лікаря (педіатра), або телефонуйте 103, якщо помітили задишку, кровохаркання, синюшний відтінок шкіри, блювання та діарею, біль в грудях, зниження тиску, сповільнений пульс, аритмію, порушення свідомості чи судоми; небезпечні симптоми у дітей - дитина не п'є достатньої кількості рідини, дитина не прокидається або не реагує на вас, дитина настільки роздратована, що не хоче, щоб її піднімали на руки, симптоми грипу починають зникати і стан дитини покращується, але згодом піднімається висока температура та посилюється кашель.

ЯК ЗАХИСТИТИСЬ від грипу.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: щорічна вакцинація від грипу - єдиний надійний засіб профілактики грипу, найкращий спосіб зменшити ризик захворювання, серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

Щеплюватись раджу не тільки на початку епідсезону, а й протягом всього періоду. Імунітет після щеплення формується протягом 2-3 тижнів. Вакцину можна придбати в аптеках Чорткова. За детальною інформацією звертайтесь до своїх сімейних лікарів та педіатрів.

Що ще зменшує ризик зараження грипом? Частіше мийте руки з милом, особливо після контакту з поручнями, дверними ручками, предметами загального використання.

Не торкатися обличчя забрудненими руками.

Віруси не люблять свіже повітря, і швидко в ньому гинуть,тому провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання.

Уникайте контакту з хворими особами, тримайте дистанцію не менше 1 м від людини з ознаками захворювання.

Харчуйтеся збалансовано, повноцінно спіть, уникайте стресів.

Будьте здорові і не хворійте!

Принагідно нагадую - принцип дільничності лікарів в Україні відмінено в квітні 2019 року. Кожен має обрати свого сімейного лікаря (педіатра). Якщо ви ще не обрали собі лікаря - саме час це зробити та укласти з ним декларацію! Майже      50 000 жителів нашого міста, району та громад підписали декларації з лікарями нашого закладу.


Наталія Ружніцька
сімейний лікар,
заступник головного лікаря
КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Чортківської РР


УВАГА! ДИФТЕРІЯ

На сьогоднішній день ускладнилася епідситуація з дифтерії. Станом на 14.11.2019 року в Україні зареєстровано 23 випадки дифтерії. 18 пацієнтів захворіло у жовтні. П'ять випадків захворювання підтверджено лабораторно: у Луганській, Хмельницькій, Закарпатській, Тернопільській та Львівській областях.

Станом на 14.11.2019 року в Україні щеплено 60,3% дорослих, від кількості, що передбачена плановою вакцинацією. У Тернопільській області вакциновано 70,4% дітей до року. Метою вакцинації є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії.

Для вакцинації на першому році життя проти дифтерії, правця, кашлюка можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (А КДП), для ослаблених дітей, так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 7-ми річного віку.

Згідно календаря щеплень ми вакцинуємо дитину від дифтерії, кашлюка, правця у 2, 4, 6 місяців. Потім у 18 місяців, у 6 років, 16 років...

Отже 16-ти річна дитина має мати шість щеплень від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту.

Щеплення дітей до 7-ми років із порушенням календаря призначають із розрахунку, щоб дитина отримала 4 дози вакцини до 7-ми років.

Дітям, старшим 7-ми років, та дорослим, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо вакцинації, проводять щеплення АДП-м триразово: двічі через місяць, третя через 6 місяців. Ревакцинація дітей віком 15-18 років, які отримують щеплення поза календарем здійснюється з мінімальним інтервалом 3 роки після останнього щеплення.

                                                                                                                              C. ГРАБОВЕЦЬКА


20.11.2019 року у м. Чорткові на площі «Героїв майдану» відбувся захід на тему: «Вакцинація рятує життя». Метою його було проведення саносвітньої роботи серед населення про важливість щеплень, роз'яснення епідеміологічної ситуації по дифтерії в Україні та важливість вакцинації не лише для дитячого, але й дорослого населення. Сімейні лікарі та педіатри розповіли жителям м. Чорткова та району про такі небезпечні для життя ускладнення від дифтерії, як міокардит, параліч дихальних м'язів, нефрит; небезпеку розвитку гіпертоксичних форм цього захворювання у невакцинованих осіб, що дає 95% смертності.

Захід організовано сімейними лікарями та педіатрами комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Чортківської районої ради Малихіною Н.П., Кульчицькою В.Ф., Феник В.Б.,  Лесейко З.В., Вівчар М.С; медсестрами Заболотною В.А. та Магдич І.І. на чолі з головним лікарем Ратушняком Я.П., Грабовецькою С.С., Ружніцькою Н.М., Курилюк М.С.. Долучилися лікарі-епідеміологи Чортківського відділу ДЕУ «ТОЛЦ МОЗ України» - Голінатий М.О., та Предик З.М.

Дякуємо за сприяння та підтримку Чортківській районній адміністрації, міській та районній радам.


Ваш захист - імунізація!

Вакцинопрофілактика визнана одним з найбільш дієвих і ефективних заходів у галузі охорони здоров'я з усіх існуючих нині та є важливим інструментом забезпечення епідеміологічного благополуччя населення.

Нині вже 30 захворювань можна попередити завдяки імунізації. Вакцин-контрольовані інфекції можуть поширюватись з блискавичною швидкістю і бути причиною мільйонів випадків смертей та інвалідизації.

Щороку імунізація рятує три мільйони життів, з них півтора мільйона - це діти. Саме тому інвестиції держави в вакцинацію - найбільш обґрунтовані, як з медичної так і з економічної точки зору.

В Україні протягом останніх кількох років питання вакцинації постанло вкрай гостро. Рівень вакцинації критично низький, та найчастіше лише спалахи захворювань спонукають українців вжити заходів і зробити щеплення собі та членам сім'ї.

Якщо рівень вакцинації проти кору в Україні нарешті наблизився до планової цифри, то низький рівень охоплення вакцинацією від інших небезпечних хвороб, зокрема дифтерії, правця та кашлюку, викликає тривогу.

Низькі показники охоплення імунізацією свідчать про існування загрози епідеміологічної безпеки країни й високу ймовірність виникнення спалахів смертельно небезпечних хвороб.

Імунізація - це процес, завдяки котрому людина здобуває імунітет, або стає несприятливою до інфекційних хвороб, зазвичай, шляхом введення вакцини.

Чому необхідно проходити вакцинацію?

  • Імунізація може захистити Вас та Вашу дитину від небезпечних захворювань, а також сприяє зниженню поширення захворювань та запобігає епідемії.
  • Пройти імунізацію набагато легше ніж лікувати захворювання. Так вакцини можуть викликати серйозні побічні ефекти, але в дуже рідкісних випадках.
  • Вакцинація також потрібна для прийому на роботу або для поїздок в інші країни. Запитайте до лікаря про необхідність вакцинації як мінімум за 6 місяців до від'їду.
  • Жінці яка планує завагітніти, необхідно проконсультуватись із лікарем про необхідність вакцинації. Ті хто проживають із вагітною жінкою також повинні знати про доцільність вакцинації.

Якщо у Вас виникне питання або сумніви щодо небезпеки вакцинації, проконсультуйтесь у свого сімейного лікаря.

Сімейний лікар Тимків Лілія


   24 жовтня весь світ відзначає День боротьби з поліомієлітом


Усі батьки бажають захистити своїх малят від небезпек життя-ми купляємо корисну їжу, безпечні іграшки, турбуємося про здоровий сон і відпочинок. Однією з ознак турботи є бажання, щоб дитина росла здоровою і щасливою, не хворіла та могла розвиватися гармонійно. Від усього захистити важко, але є хвороби, яким можна запобігти. Саме такою хворобою є поліомієліт.

ПОЛІОМІЄЛІТ

Поліомієліт- гостре вірусне захворювання, що вражає нервову систему, м'язи кінцівок, дихальні м'язи. Поліомієліт вважається дитячою хворобою, але занедужати можуть і дорослі, причому в них захворювання протікає дуже важко.

Джерелом захворювання служить хвора людина або здоровий носій вірусу. Передаватися вірус може через брудні руки, їжу, воду або приналежності побуту (білизна, посуд, тощо). Заразитися поліомієлітом можна купаючись в брудній воді озера або ставка. Захворіти на поліомієліт може кожна не вакцинована людина - і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років. Захворювання може протікати дуже важко-висока температура, спочатку слабкість, а потім і параліч м'язів, розвиток дихальної недостатності, та в кінцевому результаті смерть.

СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.

Симмптоматика може бути різноманітною:

- жодних симптомів (дитина почуває себе задовільно, але виділяє вірус і може стати джерелом хвороби для інших)

- симптоми вірусного захворювання (підвищення температури, біль у горлі, головні болі)

- рухові розлади (виражені болі в кінцівках, прогресуюча слабкість, аж до повного паралічу. Особливо страшний параліч дихальних м'язів, який може спричинити смерть)

Специфічного лікування не існує.

УСКЛАДНЕННЯ ПОЛІОМІЄЛІТУ

Близько 5% хворих помирають.

Частина отримують інвалідизуючі ураження кінцівок і хребта.

Важкі ускладнення поліомієліту - пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

ПРОФІЛАКТИКА ПОЛІОМІЄЛІТУ

Вакцинація - єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.

Згідно національного календарю профілактичних щеплень вакцинація від поліомієліту проводиться в кілька етапів-у 2,4,6,18 місяців та 6 і 14 років.

ЧОМУ ТАК ВАЖЛИВО, ЩОБ УСІ ДІТИ ПРОЙШЛИ ВАКЦИНАЦІЮ

Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються не вакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

24 жовтня весь світ відзначає День боротьби з поліомієлітом. Завдяки злагодженим діям експертів ВООЗ, Unicef, лікарів різних країн, волонтерів та свідомим батькам поліомієліт майже подолано. Захистіть свою дитину від поліомієліту-вакцинуйтеся!


Індивідуальне право відмовитися від щеплення протиставляється загальному праву суспільства, - ВС

    Завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей.

   Верховний Суд у складі колегії суддів першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №682/1692/17 дійшов висновку про обґрунтованість обов'язкової вакцинації.

  За обставинами справи право малолітнього сина позивача на освіту у дошкільному навчальному закладі з огляду на суспільні інтереси було тимчасового обмежене (до проведення щеплення, покращення епідеміологічної обстановки, отримання позитивного висновку лікарсько-консультативної комісії) у зв'язку з тим, що сама позивач, не довіряючи якості вакцини (належним чином не мотивувавши свою недовіру або неможливість застосувати ту вакцину, якій вона довіряє), не дотрималась календаря обов'язкових щеплень і відмовилась від чергового щеплення дитини.

   Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили у задоволенні позову про зобов'язання не чинити перешкод у здобутті дошкільної освіти.

    Переглядаючи справу, Верховний Суд дійшов висновку, що індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення матір'ю дитини при збереженні обсягу прав дитини на здобуття освіти, у тому числі в дошкільних закладах освіти, протиставляється загальному праву (інтересу) суспільства, інших батьків та їх дітей, які провели у встановленому державою порядку щеплення, зокрема перед направленням дітей до навчального закладу для здобуття освіти. Внаслідок встановлення такого балансу досягається мета - загальне благо у формі права на безпеку та охорону здоров'я, що гарантовано ст. 3, 27 та 49 Конституції України.

   Європейський суд з прав людини висловлював думку, що обов'язкове щеплення як примусовий медичний захід є втручанням у гарантоване п. 1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на повагу до приватного життя особи, що включає фізичну та психологічну недоторканість особи. Порушення фізичної недоторканості заявника можна вважати виправданим дотриманням цілей охорони здоров'я населення та необхідністю контролювати поширення інфекційного захворювання (параграфи 33, 36 рішення у справі «Соломахін проти України» від 15 березня 2012 року, заява №24429/03).

  Вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров'я, а також здоров'я зацікавлених осіб, на думку суду, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об'єктивні підстави, тобто було виправданим.

Позиція Верховного Суду ґрунтується на наступних нормативних актах:

  • профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»);
  • прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями (ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»);
  • дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячого закладу не дозволяється. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням встановлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його;
  • особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників. Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а у разі відмови дати таке підтвердження засвідчити це актом у присутності свідків (ч. 6 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»);
  • відповідно до п. 6 примірного положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №434 від 29 листопада 2002 року, питання відвідування дошкільного навчального закладу дитиною, батьки якоъ відмовилися від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією.      
  • Заступник головного лікаря

    КНП «ЦПМСД» Чортківської РР

    С. ГРАБОВЕЦЬКА

  • https://sud.ua/ru/news/publication/142731-individualne-pravo-vidmovitisya-vid-scheplennya-protistavlyayetsya-zagalnomu-pravu-suspilstva-vs


«Здобути і зберегти своє здоров'я може тільки сама людина»

М.Ломоносов

      За даними МОЗ, з початку 2019 року на кір в Україні захворіло 49 288 осіб - 23 240 дорослих і 26 048 дітей; від ускладнень кору померло 17 осіб, а від літа 2017 року (з початку спалаху) померло 38 осіб. Загалом з початку спалаху на кір захворіло понад 100 тис. українців. У Чортківському районі та місті Чорткові у 2019 році захворіло 55 осіб.

     У травні 2019 року найбільше нових випадків кору зареєстровано у Харківській, Київській, Тернопільській та Львівській областях. Мабуть, кожен українець вже чув про неблагоприємну епідситуацію у нашій державі. На Україну припадає понад 70% захворювань у Європі - за даними ООН.

  Неодноразово ми говоримо про те, що маємо попередити те, що можемо попередити. Це вже не перша стаття у газеті «Голос народу» та на різних сайтах із закликом до вакцинації. Чортківчани, жителі району чомусь не бажають змінювати свою свідомість і працювати на випередження проблеми. Ми читаємо, слухаємо та думаємо, що нас це не стосується. Невакциновані діти набагато важче переносять кір аніж вакциновані. Температура тіла 39º-40º тримається у них 8-10 днів. На фоні такого стресу для організму активізується умовно-патогенна мікрофлора, розвиваються тяжкі ускладнення: пневмонії, менінгіти, енцефаліти, сліпота, захворювання нирок і т.д. На осінь 2019 року прогнозується третя хвиля кору на яку накладається ще й грип. Саме до вересня потрібно максимально вакцинувати населення, щоб створити прошарок несприятливих осіб до кору.

   Діти планово вакцинуються у 1 рік та у 6 років. Із порушеним календарем щеплень вакцинацію можна починати будь-коли. Робити її потрібно дворазово з інтервалом 1 місяць.

     Якщо ви звернули увагу на статистику, то 47% від захворілих становить доросле населення. Найстарший хворий на кір у м. Чорткові був чоловік 58 річного віку, а у Тернополі - 71-го року. Тому захворіти має шанси кожен. Згідно нового наказу МОЗ від 23.04.19 №952 «Про внесення змін до календаря профілактичних щеплень в Україні» вакцинувати можна і дорослих без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на кір, або не мають зазначеного у медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини. Для тих, хто має вагання щодо вакцинації чи перенесення захворювання, рекомендую здати кров на напруженість імунітету до кору (наявність специфічних антитіл lg). Це обстеження проводять майже всі приватні лабораторії м. Чорткова та Тернополя. Орієнтована вартість - 165 - 220 грн. Якщо результати негативні - зверніться до свого сімейного лікаря та отримайте вакцину КПК (виробництво США) безкоштовно. Якщо ви контактували з хворим на кір, то вакцинуйтеся якомога швидше: 3 дні від моменту контакту. Хоча зараз при відсутності ознак хвороби можна вакцинуватися і у пізніші терміни.

     15.05.2019 у Тернопільській ОДА відбулося засідання Техногенної комісії, на якій прийняли рішення про недопуск дітей до навчального процесу без наявності 2-разової вакцинації КПК. Це ж стосується і дитячих дошкільних закладів. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дає нам на це право при неблагоприємній епідситуації по кору. А зараз вона саме така. Такі діти зможуть навчатися після нормалізації стану захворюваності на кір. Так як Україна на межі епідемії - можуть бути прийняті всі міри і в медицині і в освіті. Жоден санаторій не прийме на оздоровлення дітей без вакцинації. Лише спільними зусиллями ми можемо подолати цю проблему.

   ВООЗ у 2019 році вперше включила свідому відмову від вакцинації до щорічного списку 10-ти глобальних загроз людству.

                                                                                                                       Заступник головного лікаря
                                                                                                                  КНП «ЦПМСД» Чортківської РР 

 С. ГРАБОВЕЦЬКА


Профілактична робота "Обережно кір" проведена в 2018 році. Статті знаходяться на офіційній сторінці КНП "ЦПСМД " Чортківської РР в соціальній мережі Facebook

https://www.facebook.com/chortkivcpmsd/posts/283103238887235?__tn__=K-R


Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати