Суть реформи первинної ланки

   Більшість вже мабуть знають, що з квітня 2018 року стартувала реформа первинної медичної ланки. Пацієнти обирають собі сімейного лікаря або терапевта чи педіатра та укладають із ним декларацію.

     Згідно укладених декларацій здійснюється фінансування працівників первинної галузі медичної допомоги. Це так званий зелений реєстр. Чим більша кількість декларацій, тим більше коштів надходить у заклад.

    Медичні заклади переходять на договірні стосунки з державою і отримують фінансування залежно від кількості громадян, з якими уклали декларації. Кошти лікарю за пацієнта перераховують із держбюджету.

        Вакцини продовжують закуповуватися та розподілятися по окремих програмах, як це і було раніше за кошти державного бюджету.

         Станом на 20.11.2018 року укладено 36 764 декларації, що складає 62,3% від усіх жителів м.Чорткова та району.

   Згідно діючої реформи первинна медична допомога надається лікарями ЗПСМ, педіатрами та терапевтами всім пацієнтам: і тим, що уклали декларації (зелений реєстр) і тим, що не уклали (червоний реєстр) до 01.01.2019 року. Хоча зараз ведеться мова про продовження цього терміну до 01.07.2019 року. Тому закликаємо усіх жителів м. Чорткова та району обрати свого лікаря та укласти із ним декларацію до 01.01.2019 року.

        Забезпечення медикаментозним лікуванням пацієнтів, що підлягали відшкодуванню згідно Постанови № 1303 від 07.08.1998 р. «Про впровадження безоплатного та пільгового відпустку лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення за певними категоріями захворювань» вже з 01.07.2018 року здійснюється із бюджетів органів місцевого самоврядування. Тому вирішення багатьох проблем із забезпеченням медикаментами пільгової категорії населення напряму буде залежати від наповненості місцевих бюджетів. Для жителів міста - бюджету міської ради, для жителів сіл -бюджету районної ради.

       Продовжує діяти програма «Доступні ліки», згідно якої хворі із цукровим діабетом, бронхіальною астмою та серцево-судинними захворюваннями забезпечуються рецептами, згідно яких отримують безкоштовні ліки в аптеках нашого міста та району. Станом на 21.11.2018р. використано рецептів на суму 1 587 083 грн.

  Після укладеної декларації пацієнт отримує первинну медичну допомогу від лікаря, з яким уклав декларацію. Надання первинно медичної допомоги регламентується наказом від 19.03.2018 року № 504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги»

       Отже, обраний Вами лікар може надати такі послуги:

1. Динамічне спостереження за станом здоров'я пацієнтів із використанням фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я.

2. Проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів.

3. Динамічне спостереження за пацієнтами із діагностованими хронічними захворюваннями (супровід пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами), що включає комплекс діагностичних та лікувальних втручань, які передбачені галузевими стандартами.

4. Надання в межах ПМД невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров'я пацієнтам, якщо такий розлад стався під час прийому пацієнта лікарем з надання ПМД та якщо пацієнт не потребує екстреної, вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

5. Направлення відповідно до медичних показань пацієнтів, які не потребують екстреної медичної допомоги, для надання їм вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

6. Взаємодія з надавачами вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги з метою своєчасного діагностування та забезпечення лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів з урахуванням особливостей стану здоров'я пацієнта.

7. Проведення обов'язкових медичних втручань щодо пацієнтів з наявними факторами ризику розвитку окремих захворювань.

8. Проведення профілактичних втручань, що включає: вакцинацію відповідно до вимог календаря профілактичних щеплень; підготовлення та надсилання повідомлень про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення; проведення епідеміологічних обстежень поодиноких випадків інфекційних хвороб.

9. Надання консультативної допомоги, спрямованої на усунення або зменшення звичок і поведінки, що становлять ризик для здоров'я (тютюнокуріння, вживання алкоголю, інших психоактивних речовин, нездорове харчування, недостатня фізична активність тощо) та формування навичок здорового способу життя.

10. Динамічне спостереження за неускладненою вагітністю та (у разі потреби) направлення до лікаря акушера-гінеколога закладу вторинної медичної допомоги.

11. Здійснення медичного спостереження за здоровою дитиною.

12. Надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій, що включає: регулярну оцінку стану важкохворого пацієнта та його потреб; оцінку ступеня болю та лікування больового синдрому; призначення наркотичних засобів та психотропних речовин відповідно до законодавства, включаючи оформлення рецептів для лікування больового синдрому; призначення лікування для подолання супутніх симптомів (закрепи, нудота, задуха тощо); консультування та навчання осіб, які здійснюють догляд за пацієнтом; координацію із забезпечення медичних, психологічних тощо потреб пацієнта.

13. Направлення пацієнтів відповідно до медичних показань для надання їм паліативної допомоги в обсязі, що виходить за межі ПМД.

14. Призначення лікарських засобів та медичних виробів, технічних засобів медичної реабілітації з оформленням відповідних документів згідно з вимогами законодавства.

15. Ведення первинної облікової документації, оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть.

16. Взаємодія з соціальними службами для пацієнтів, соціальні умови життя яких впливають на здоров'я.

17. Взаємодія із суб'єктами системи громадського здоров'я.

      Якщо лікар у відпустці або у відрядженні, чи на лікарняному листку, допомога надається іншим лікарем, що є на прийомі, черговим лікарем. Ці питання погоджують завідуючі амбулаторіями. Після цього працівники реєстратури ЦПМСД відповідно скеровують пацієнта до того чи іншого лікаря.

     При бажанні пацієнт може змінити лікаря. Це відбувається автоматично шляхом підписання декларації з іншим лікарем. Вибір нового лікаря анулює декларацію про вибір попереднього.

      Пацієнт може укласти декларацію із лікарем незалежно від місця проживання. Якщо пацієнт не громадянин України, щоб укласти декларацію потрібно мати посвідку на проживання.

  МОЗ України рекомендує лікарям на власний розсуд вирішувати, чи буде приїжджати на виклик додому . Якщо у пацієнта невідкладний випадок, тоді він може викликати швидку, якщо ні - пацієнт добирається до лікарні самостійно.

       Вік пацієнта, віддаленість його місця перебування від місця прийому сімейного лікаря чи відсутність у пацієнта коштів на проїзд не можуть бути підставами для виклику та виїзду лікаря.

     Сімейний лікар, педіатр, терапевт не буде мати обов'язку відвідувати пацієнтів на дому.

   Сімейний лікар, який обслуговує всю родину протягом тривалого часу, враховуючи особливості стану здоров'я кожного із членів сім'ї, може надавати консультації своїм пацієнтам по телефону.

    Якщо у пацієнта виникає необхідність на якийсь період змінити місце проживання (наприклад, на період літньої відпустки), пацієнт може заново укласти декларацію із лікарем за новим місцем проживання. Кількість пере підписання декларацій необмежена..

     Згідно із ст. 49 Конституції України надання безкоштовної медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров'я та Закону України «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» передбачає механізм орієнтований на підписання декларації. Особам, які не підписали декларації, надаватиметься лише ургентна допомога.

Заступник головного лікаря КНП «ЦПМСД» Чортківської РР

Грабовецька С.С.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати